دانستنی های بیمه مسئولیت

به طور کلی بیمه مسئولیت، تعهد بیمه‌گذار در مقابل ضررهای مالی و جانی به افراد ثالث است. بیمه مسئولیت فقط در صورتی خسارات را پوشش می‌دهد، که مسئولیت آن بر عهده بیمه‌گذار باشد. در واقع این بیمه، مسئولیت بیمه‌گذار در مقابل سایر افراد است.

 

درمان

علت تفاوت نرخ در بیمه های مسئولیت چیست؟

در حال حاضر تعرفه ای وجود ندارد و شرکت های بیمه متناسب با خودشان نرخ تعریف می کنند. به عنوان مثال برای بیمه مسئولیت ساختمانی نرخ بر اساس متراژ تعیین می شود. در حوزه مسئولیت کارفرما در مقابل کارکنان صنعتی، خدماتی، بازرگانی نرخ بر اساس نفرات حساب (نفرات ثابت و حداقلی) می شود. در پروژه های عمرانی نیز به دلیل وجود چهار طبقه شغلی و یا در گروه های دیگر طبقه بندی مشاغل متفاوت است و با توجه به این که فرد متناسب با شغل خود در کدام گروه طبقه بندی می شود به همان میزان حق بیمه تعیین می گردد. این میزان بر اساس ضریب نیروی کار و نوع فعالیت و سایر پارامتر ها تعیین می شود. هر کلوز نیز برای خود درصد های متفاوتی دارد. با توجه به وضعیت رقابتی و محدود بودن این بازار ممکن است برخی شرکت ها تخفیفات بسیار زیادی را برای بیمه نامه های مسئولیت در نظر بگیرند. بعضی از واحد های صدور متناسب با سهم کارمزدی که دارند ممکن است تخفیفات بیشتری ارائه نمایند. با توجه به اینکه ضریب خسارت بیمه های مسئولیت بسیار زیاد است و در حقیقت با حق بیمه پرداختی برابر می شود، به همین دلیل نرخ هایی که ارائه شده زیان آن ها را مضاعف نمی کند.

فرانشیز بیمه مسئولیت چقدر است؟ آیا می توان فرانشیز را در این بیمه نامه صفر وارد کرد؟

فرانشیز بیمه های مسئولیت حداقل و حداکثری ندارد و امکان صفر زدن آن نیز وجود دارد. این امکان نیز وجود دارد که بیمه نامه مسئولیت فرانشیز نداشته باشد.

عکس بزرگه

در پروژه های عمرانی بیمه گذار در چند نقطه کار آسفالت سازی دارد آیا می تواند چند آدرس را در بیمه نامه اضافه نماید؟

بله، همچنین لازم است تعداد نفرات نیز به درستی وارد شده باشد. به دلیل اینکه یکی از پارامتر های اساسی برای بیمه مسئولیت تعداد نفرات مشخص شده می باشد.

کارگری که بیمه تأمین اجتماعی دارد و باغ دار است به صورت روزمزد به سرکار می رود و در هنگام کار دچار آسیب شده است آیا با وجود بیمه تأمین اجتماعی امکان شکایت از کارفرما را دارد؟

به هنگام کار روزمزد به دلیل اینکه کارفرما، کارفرمای قانونی محسوب نمی شود، و خودش به شکل شخصی بیمه تأمین اجتماعی را پرداخت کرده است. به همین دلیل در صورت بروز حادثه لازم است کارفرمای ساختمانی تاوان را پرداخت نماید، اما از این جهت که مطالبات تأمین اجتماعی را از کارفرما دریافت نماید امکان پذیر نیست.

در بیمه نامه مسئولیت مدنی وسیله نقلیه محدودیت تعداد دیه وجود ندارد چرا در بیمه مسئولیت محدودیت وجود دارد و بیمه گذار به صورت مجزا باید کلوز تعدد دیات را دریافت کند؟

در بیمه نامه مسئولیت بر اساس تعهدات بیمه نامه که این تعهدات شامل ماه عادی، ماه حرام، هزینه پزشکی. این جدول در میان کلیه شرکت های بیمه مشترک است. هر کدام از این کلوز ها تا سقف تعهداتی که در جدول شرایط خصوصی بیمه نامه وارد شده است قابل ارائه می باشد.

بیمه مسئولیت بیمه گذار در برابر اشخاص ثالث (کلوز 4) چیست؟

بیمه گذار می تواند اشخاص ثالث که هیچ ارتباطی با محل حادثه ندارند را در بیمه نامه مسئولیت بیمه گذار برای اشخاص ثالث تحت پوشش قرار دهد. در طی این بیمه نامه و در صورت بروز حادثه برای شخص ثالث امکان ارائه خسارت وجود دارد.

مبلغ حداقل کلوز تحت پوشش غرامت روزانه چه مقدار است؟

مبلغ این مورد در فرم یک/ شش که توسط تأمین اجتماعی ارائه شده است تعیین می شود. بر اساس این فرم میزان از کار افتادگی تشخیص داده می شود. البته در این مورد رای مرجع قضائی نیز اهمیت دارد. همچنین با مراجعه به متن کلوز و تشخیص پزشک معتمد بیمه گر نیز امکان تعیین خسارت در زمان از کار افتادگی امکان پذیر است. مبلغ این نوع پوشش بر اساس سطح کارکنان و توافق میان بیمه گر و بیمه گذار تعیین می شود.

آیا به اتباع خارجی بدون مجوز، خسارت تعلق می گیرد؟

بله، اتباع خارجی نیز در صورتی که دچار آسیب بشوند همانند سایر کارکنان ایرانی به آنان خسارت پرداخت خواهد شد. در حال حاضر وقتی برخی از شرکت های بیمه می خواهند خسارات را برای این افراد پرداخت نمایند، در صورتی که شخص حقیقی باشد لازم است کد ملی او را وارد نمایند و در صورتی که حقوقی باشد باید شناسه ملی او را وارد کنند. در صورتی که این شخص از اتباع خارجی باشد باید کد اتباع او را وارد نمایند. که این موضوع به دلیل کنترل ها و حساب رسی های مالیاتی انجام می شود. اما افرادی که در گروه اتباع خارجی بدون مجوز قرار می گیرند، کد اتباع ندارند، اما این موضوع دلیلی بر عدم تعهد شرکت بیمه گر در مقابل این افراد نیست. اما برای پرداخت خسارت به این افراد لازم است طرح دعوی صورت گیرد که شماره حساب مورد نیاز از جانب دادگستری ارائه شود. ضمن اینکه باید در این طرح دعوا بیمه گذار محکوم شود و پس از دریافت شناسه واریز به حساب مبلغ خسارت به حساب دادگاه واریز می شود.

خرید آنلاین بیمه مسئولیت

به منظور رفاه بیشتر مشتریان عزیز امکان خرید آنلاین بیمه مسئولیت از طریق سایت ما فراهم شده است. شما می توانید با مراجعه به صفحه خرید بیمه مسئولیت، بیمه نامه مورد نظر خود را تهیه کنید. پس از تکمیل فرم، فایل بیمه نامه در همان لحظه قابل دسترس خواهد بود. نسخه فیزیکی بیمه مسئولیت نیز در کوتاه ترین زمان ممکن به دست مشتری خواهد رسید. علاوه بر سرویس خرید آنلاین بیمه امکان استعلام قیمت بیمه و یادآوری تمدید یا پرداخت اقساط نیز وجود دارد. علاوه بر بیمه مسئولیت امکان خرید انواع بیمه نامه ها اعم از بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی، بیمه تکمیلی و سایر رشته های بیمه ای از طریق سایت ما در دسترس است.